Ansible je open source software, který tvoří platformu pro konfigurační správu a řízení počítačů. Kombinuje víceuzlové nasazení softwaru, správu konfigurací a ad hoc provádění úloh. Ansible využívá k správě počítačů v síti SSH nebo PowerShell. Na nainstalovaný software má minimální nároky, pro linuxové uzly si vystačí s Pythonem verze 2.4 nebo vyšší a u uzlů s MS Windows s PowerShellem verze 3.0 nebo vyšší.
Ansible využívá moduly, které pracují s JSONem a mají standardní výstup. Mohou být napsány v libovolném programovacím jazyce. YAML se používá pro znovupoužitelné popisy stavů uzlů.
Michael DeHaan je autorem Ansible, stejně jako autorem provisioning serveru Cobbler pro Linux a spoluautorem Func frameworku pro vzdálenou administraci. Ansible spadá do linuxové distribuce Fedora, kterou vytváří firma Red Hat, zároveň je v podobě balíčků EPEL, tedy Extra Packages for Enterprise Linux, k dispozici pro Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Scientific Linux i další operační systémy.
Stejně jako většina systémů pro správu konfigurací dokáže Ansible rozlišit dva různé typy serverů: řídící stroj a uzly. Orchestrace je řízena z jediného centrálního nebo řídícího stroje, který využívá SSH pro přístup ke spravovaným uzlům. Spravované uzly popisuje řídícímu stroji inventory.
Ansible využívá moduly pro orchestraci uzlů. Pomocí těchto modulů se na uzly dostává a spouští je pomocí SSH. Tyto moduly se pak dočasně uloží na uzlech a komunikují s řídícím strojem za využití protokolu JSON na standardním výstupu. Ve chvíli, kdy Ansible uzly dále neřídí, nespotřebovává žádné prostředky, jelikož na těchto spravovaných uzlech nejsou spuštěné žádné programy ani démoni.
Velká část často používaných systémů pro správu konfigurací, jako je například Chef, Puppet nebo CFEngine, využívají agenty. Pro tento typ systémů je nutné na každý uzel instalovat démona, který pak komunikuje s řídícím strojem. Ansible využívá architekturu bez agentů, který přináší nižší provoz po síti, protože jednotlivé uzly samostatně nekomunikují s řídícím strojem.
Mezi designové cíle Ansiblu můžeme zařadit: