Blockchain je speciálním druhem distribuované decentralizované databáze. Ta má neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou proti neoprávněnému zásahu chráněné z vnějšku i ze strany jednotlivých uzlů peer-to-peer sítě.
Typickým použitím této technologie je účetní kniha pro kryptoměny, jako je například nejznámější bitcoin. V takovém případě uchovává provedené transakce, čímž za pomoci kryptografie dokáže zajistit anonymitu operací a zároveň zamezovat neoprávněným transakcím. Oficiálním českým překladem se stala „bločenka“, ale tento termín se příliš neujal.
Implementace blockchainu se skládá ze dvou typů záznamů, což jsou transakce a bloky. Transakce jsou reprezentací dat, která uživatelé vložili do databáze, zatímco bloky jsou záznamy, které potvrzují, kdy a za jakých okolností byla daná transakce do blockchainu přidána.
Transakce vytváří uživatele, kteří systém využívají jako databázi, například v případě již zmiňovaných kryptoměn jako účetní knihu. Bloky naopak vytvářejí takzvaní těžaři, kteří využívají hardware a software specificky vytvořený pro tvorbu bloků.
Transakce, které uživatelé vytvářejí, jsou volně předávány z uzlu do uzlu na základě toho, kdo má zrovna navázaná jaká spojení. Definice validní transakce se může lišit na základě použitého standardu, který implementuje většina uzlů v dané síti.
Například při použití kryptoměn se validní transakce pozná podle správného elektronického podpisu uživatele, toho, že utrácí peníze z existující peněženky, ke které uživatel potvrdil právě podpisem své vlastnictví a zároveň splňuje několik dalších podmínek. Mezi ty spadá honorář pro těžaře nebo dostatečný časový odstup od poslední transakce s daným kusem měny.
Snahou těžařů je pak tvorba bloku, který potvrdí a začlení dané transakce do blockchainu. Na příkladu kryptoměn vychází motivace těžařů ze dvou druhů odměn: z předem definované odměny za vytěžený blok a z honoráře, který je vyplácen těžaři, který správně potvrdí transakci.